Aerial #1 Credit Allen Jones VCU Creative Services  15x8

2015 LEADERSHIP IN HISTORY AWARD WINNERS

AASLH bestows Leadership in History Awards to establish and encourage standards of excellence in the collection, preservation, and interpretation of state and local history in order to make the past more meaningful to all Americans. By publicly recognizing superior and innovative achievements, the Leadership in History Awards serve as an inspiration to others in the field. AASLH maintains the awards program to recognize Good History that changes people’s lives by helping them make connections with the past. Click on the links for each award winner to read about their project and learn from their accomplishments.

 

Michael Kammen Award

Lombard Historical Society, Lombard, IL: for the exhibit Footsteps to Freedom

The Albert B. Corey Award

Vashon-Maury Island Heritage Museum, Vashon Island, WA: for the exhibit Vashon Island’s Native People: Navigating Seas of Change 

 

Canada

Centre d’histoire de Montréal: for the exhibit Scandal! Vice, Crime, and Morality in Montréal, 1940-1960
This nomination is also the recipient of a HIP (History in Progress) Award.

Alabama

Alabama Department of Archives and History: for the exhibit Alabama Voices

California

Karen Holmes and Sherrie Smith-Ferri: for the publication Days of Grace: California Artist Grace Hudson in Hawaii

Colorado

Telluride Historical Museum: for the exhibit Voices of Wartime: Telluride During World War II

History Colorado: for The RACE Project at History Colorado

Connecticut

Wethersfield Historical Society: for the exhibit Castle on the Cove: the Connecticut State Prison and Wethersfield

Lyman Allyn Art Museum, Connecticut College, and Stephen Fan: for the exhibit, forum, and publication SubUrbanisms: Casino Company Town/China Town

Mystic Seaport: The Museum of America and the Sea: for the 38th Voyage of the Charles W. Morgan

District of Columbia

President Lincoln’s Cottage: for the Visitor Experience Re-Vision

Georgia

Georgia Department of Transportation, Federal Highway Administration-Georgia Division, and New South Associates, Inc.: for the project Abercorn Archaeology: African American History in the Shadow of the Oak

Iowa

State Historical Museum of Iowa: for the exhibit Riding Through History

State Historical Museum of Iowa: for the Community Based Learning Program

Idaho

Keith Petersen: for recognition and appreciation for his outstanding dedication to promoting and preserving Idaho’s history

Illinois

Edgewater Historical Society: for the exhibit Motoring Through Edgewater

Midway Village Museum: for the exhibit Many Faces, One Community

Indiana

Historical Society of Harrison County: for the Harrison County, Indiana Driving Tour

Kansas 

Overland Park Historical Society and Svadlenak Museum Consulting: for the exhibit Overland Park: A Place of Peace, Comfort, and Plenty

Franklin County Historical Society and Freedom’s Frontier National Heritage Area: for the program Native Neighbors from Freedom’s Frontier Past

Kentucky

Kentucky Historical Society and Bridgeport Elementary School: for the HistorysmArts program

Massachusetts

Worcester Revolution of 1774: for the Worcester Revolution of 1774 project

#BostonBetter: for the exhibit Dear Boston: Messages from the Marathon Memorial

Marietta Mullen: for her dedication to preserving and interpreting the Mayflower II

The Preservation Collaborative, Inc.:for the program Industrial Eden: The Legacy of Haywardville

Maryland

Jewish Museum of Maryland, Maryland Historical Society, and Minotaur Mazes: for the exhibit The A-Mazing Mendes Cohen

Maryland Historical Society: for the Stitching History Program

Michigan

Detroit Historical Society: for the exhibit Built By the River

Edsel and Eleanor Ford House: for the exhibit Women Who Motor

Minnesota

Carver County Historical Society, Wendy Petersen-Biorn, and Darlene Wendlandt Fasching: for the publication Two Wars on the Frontier

Carver County Historical Society: for the Carver County Historical Society’s website redesign

Historical and Cultural Society of Clay County: for the exhibit Doing Our Part: Clay County in WWII

Minnesota Humanities Center and Minnesota Indian Affairs Council: for the project Why Treaties Matter: Self-Government in the Dakota and Ojibwe Nations

Greg Donofrio, Laurel Fritz, and Stearline Rucker: for the Arthur and Edith Lee House Project

Missouri

Missouri History Museum, Charles E. Claggett, Jr., and Richard H. Weiss: for the publication Max Starkloff and the Fight for Disability Rights

Piper Memorial Medical Museum, St. Joseph Medical Center, and Svadlenak Museum Consulting: for the exhibit Caring for Body, Mind, and Spirit: The Story of St. Joseph’s Nurses

Montana

Montana Historical Society: for the Montana Women’s History Matters project

North Dakota

State Historical Society of North Dakota: for the multimedia project North Dakota: People Living on the Land

LaDonna Tamakewaśtewiŋ Brave Bull Allard: for her leadership and effort to reclaim the narrative regarding the history of the Lakota/Dakota people

New York

National September 11 Memorial and Museum: for the National September 11 Memorial and Museum Exhibition 

Three Village Historical Society: for the exhibit Chicken Hill: A Community Lost to Time

New Jersey

Tuckerton Seaport and Baymen’s Museum: for their Community Museum Leads Community Recovery initiative

Oklahoma

Chisolm Trail Museum: for the exhibit TG&Y: An Original Oklahoma Icon

Pennsylvania

Brain L. Fitz and Kenneth Burkett: for the publication The Scripture Rocks: Why Douglas Stahlman Carved His Legacy in Stone

Eastern State Penitentiary Historic Site: for the exhibit The Big Graph

Senator John Heinz History Center: for The Civil War in Pennsylvania: The African American Experience traveling exhibit

Betsy Ross House: for the project Dressing the Bed: a Living Demonstration of 18th Century Needlework

Rhode Island

Jenks Society for Lost Museums: for the exhibit The Lost Museum
This nomination is also the recipient of a HIP (History in Progress) Award.

South Carolina

Historic Columbia: for the Woodrow Wilson Family Home: A Museum of Reconstruction in Columbia and Richland County

Tennessee

Andrew Jackson Foundation: for the exhibit Andrew Jackson: Born for a Storm

Tennessee State Museum: for the Slaves and Slaveholders of Wessyngton Plantation exhibit and associated programming

Tennessee War of 1812 Bicentennial Commission: for the Tennessee War of 1812 Bicentennial Projects

Texas

The Bullock Texas State History Museum: for the exhibit La Belle: The Ship that Changed History

Vermont

James Sanborn Davidson: for his lifelong dedication to preserving and interpreting the history of Rutland, Vermont

Virginia

Preservation Virginia:  for the Tobacco Barns Preservation Project

Washington

Washington State Historical Society and Lorraine McConaghy: for the project Civil War Pathways in the Pacific Northwest

Wisconsin

History Museum at the Castle and African Heritage, Inc.: for the project A Stone of Hope: Black Experiences in the Fox Cities

Colleen Bradford Krantz and Clark Kidder: for the documentary West by Orphan Train

Jewish Museum Milwaukee: for the exhibit Stitching History from the Holocaust                                                                                             This nomination is also the recipient of a HIP (History in Progress) Award.

Wyoming

Jackson Hole Historical Society and Museum: for the project The Last Homestead

Richard G. Ewig: for a lifetime of preserving, interpreting, and championing the history of the state of Wyoming

 

2015 StEPs Graduate

Tampa Bay History Center, Tampa, FL