2016 LEADERSHIP IN HISTORY AWARD WINNERS

AASLH bestows Leadership in History Awards to establish and encourage standards of excellence in the collection, preservation, and interpretation of state and local history in order to make the past more meaningful to all Americans. By publicly recognizing superior and innovative achievements, the Leadership in History Awards serve as an inspiration to others in the field. AASLH maintains the awards program to recognize Good History that changes people’s lives by helping them make connections with the past. Click on the links for each award winner to read about their project and learn from their accomplishments.

The Michael Kammen Award

Gunn Historical Museum, Washington, CT

 

The Albert B. Corey Award

Glencoe Historical Society, Glencoe, IL

 

California

Name: The University of California, Santa Barbara, Public History Program, Division of Student Affairs, Division of Humanities and Fine Arts, and UCSB Library, Special Research Collections – May 23, 2014 Isla Vista Memorial Archive

Nomination: for the exhibit We Remember Them: Acts of Love and Compassion in Isla Vista, and the May 23, 2014 Isla Vista Memorial Archive

 

Name: California African American Museum, Stephanie DeLancey, and dewdropstudios

Nomination: for the exhibit Coloring Independently: 1940s African American Film Stills from the Collection of the California African American Museum

 

Name: Oakland Museum of California

Nomination: for the exhibit Pacific Worlds

 

Connecticut

Name: Gunn Historical Museum

Nomination: for the exhibit Over There: Washington and the Great War

 

Name: Connecticut’s Old State House

Nomination: for the project Connecticut’s Kid Governor

 

Name: Fairfield Museum and History Center

Nomination: for the exhibit The Pequot War and the Founding of Fairfield, 1637-1639

 

Name: Stephanie Lantiere

Nomination: for her leadership and dedication to improving the professional practices of the Avery Memorial Association

 

Name: Windsor Historical Society

Nomination: for the Strong-Howard House Reinterpretation Project

This nomination is also the recipient of a HIP (History in Progress) Award.

Delaware

Name: Aleasa Jay Hogate

Nomination: for her dedicated and committed service to the collections, preservation, and interpretation of the 17th-century New Sweden Colony in the Delaware Valley

 

District of Columbia

Name: President Lincoln’s Cottage

Nomination: for the project 2015 Students Opposing Slavery International Summit

 

Name: Ford’s Theatre Society

Nomination: for the Remembering Lincoln Digital Collection

 

 

Florida

Name: HistoryMiami Museum

Nomination: for the exhibit Operation Pedro Pan: The Cuban Children’s Exodus

Illinois

Name: Cahokia Mounds State Historic Site

Nomination: for the project Wetlands & Waterways: The Key to Cahokia

 

Name: Pat Miller

Nomination: for her decades of work as a champion for small museums and state history

 

Name: Jane Nicoll

Nomination: for a lifetime of dedication to preserving and interpreting the history of Park Forest, IL

 

Name: Elgin History Museum, Grindstone Productions, and Ernie Broadnax

Nomination: for the project Two Boxcars, Three Blocks, One City: A Story of Elgin’s African American Heritage

Indiana

Name: Wilma L. Moore

Nomination: for a lifetime of dedication to preserving and interpreting Indiana’s African American heritage

 

Name: Indiana Historical Society

Nomination: for the project Indiana History for the Secondary Classroom

Iowa

Name: State Historical Museum of Iowa

Nomination: for the exhibit First in the Nation: Shaping Presidential Politics Since 1972

 

Kansas

Name: Sandy Gantz, Constitution Hall, and Lecompton Historical Society

Nomination: for the project 4th Graders’ QR Codes for Historic Sites in Lecompton, Kansas

Louisiana

Name: The Historic New Orleans Collection

Nomination: for the project Purchased Lives: New Orleans and the Domestic Slave Trade, 1808-1865

 

Name: West Baton Rouge Museum

Nomination: for the project Cohn High School: How We Love Thee

 

Maryland

Name: Jefferson Patterson Park and Museum

Nomination: for the project Artifacts of Outlander: Connecting the Public to History and Archaeology Using Popular Culture

Massachusetts

Name: Massachusetts Historical Society

Nomination: for the exhibit The Private Jefferson: From the Collections of the Massachusetts Historical Society

 

Name: Peabody Essex Museum

Nomination: for the project Re-envisioning the Ropes Mansion

 

Name: Historic New England, Justin H. Goodstein, and the Haymarket Pushcart Association

Nomination: for The Haymarket Project

Minnesota

Name: Archives and Special Collections, University of Minnesota Libraries

Nomination: for the exhibit People on the Move: 50 Years of Documenting and Researching Migration Experiences at the Immigration History Research Center & Archives

 

Name: Maritime Heritage Minnesota

Nomination: for the Minnesota Dugout Canoe Project

 

Name: James A. Stolpestad and Ramsey County Historical Society

Nomination: for the publication Custom House: Restoring a St. Paul Landmark in Lowertown

 

Name: Brenda J. Child

Nomination: for the publication My Grandfather’s Knocking Sticks: Ojibwe Family Life and Labor on the Reservation

 

Name: Anton Treuer

Nomination: for the publication Warrior Nation: A History of the Red Lake Ojibwe

 

Name: Minnesota Historical Society

Nomination: for the project Peb Yog Hmoob – We Are Hmong Minnesota
This nomination is also the recipient of a HIP (History in Progress) Award.

Missouri

Name: The National Museum of Toys and Miniatures and West Office Exhibition Design

Nomination: for the exhibit Toys from the Attic: Stories of American Childhood

 

Name: St. Louis County Parks — Jefferson Barracks Historic Site

Nomination: for the exhibit The Courageous and Faithful: The Cavalry at Jefferson Barracks

 

Name: Springfield-Greene County Library District, Missouri History Museum, Museum of Osteopathic Medicine, the National World War I Museum and Memorial, and the State Historical Society of Missouri

Nomination: for the project Over There: Missouri & the Great War

 

Name: Missouri History Museum

Nomination: for the exhibit A Walk in 1875 St. Louis

 

Name: Missouri History Museum

Nomination: for the project History Clubhouse

Montana

Name: Montana Historical Society

Nomination: for the exhibit Forgotten Pioneers: The Chinese in Montana

New Jersey

Name: Morven Museum & Garden

Nomination: for the project Charles and Anne Morrow Lindbergh: Couple of an Age

 

New Mexico

Name: New Mexico History Museum, Judy Reinhartz, Ph.D., and Dennis Reinhartz, Ph.D.

Nomination: for the project Mapas historicas de Nuevo Mexico = Historic New Mexico Maps

 

Name: Joy Poole

Nomination: for the publication Over the Santa Fe Trail to Mexico: The Travel Diaries and Autobiography of Dr. Rowland Willard

New York

Name: The Cayuga Heights History Project

Nomination: for the Cayuga Heights History Project website

 

Name: Brooklyn Historical Society

Nomination: for the project Crossing Borders, Bridging Generations

 

Name: Bruce W. Dearstyne

Nomination: for the publication The Spirit of New York: Defining Events in the Empire State’s History


North Carolina

Name: North Carolina Museum of History
Nomination: for the exhibit Starring North Carolina!

 

Name: Greensboro Historical Museum
Nomination: for the exhibit Warnersville: Our Home, Our Neighborhood, Our Stories

 

Name: North Carolina Office of Archives and History, Mark Anderson Moore, Jessica A. Bandel, and Michael Hill
Nomination: for the publication The Old North State at War:  The North Carolina Civil War Atlas

Ohio

Name: Dayton History
Nomination:
for the Carillon Brewing Company

 

Name: Stan Hywet Hall & Gardens
Nomination:
for the program Meet the Staff–Stan Hywet Hall & Gardens/Akron Public Schools Place-Based Education Curricula

 

Name: Brian Albrecht and James Banks
Nomination:
for the publication Cleveland in World War II

Pennsylvania

Name: Pennsylvania Lumber Museum and the Pennsylvania Historical and Museum Commission

Nomination: for the exhibit Challenges and Choices in Pennsylvania’s Forests

 

Name: Senator John Heinz History Center

Nomination: for the exhibit We Can Do It! WWII

 

Name: Cliveden

Nomination: for the program Liberty to Go to See

Tennessee

Name: Stones River National Battlefield

Nomination: for the program Hallowed Grounds: Sites of African American Memories

 

Name: Historic Travellers Rest Plantation & Museum

Nomination: for the exhibit A Past Uncovered: The Story of the Enslaved People of Travellers Rest

 

Name: Nashville Public Library

Nomination: for the program Civil Rights and a Civil Society
This nomination is also the recipient of a HIP (History in Progress) Award.

Texas

Name: Texas Archive of the Moving Image

Nomination: for the project A Journey to the Moon through Texas

 

Name: Nelda C. and H.J. Lutcher Stark Foundation

Nomination: for the exhibit A Death in the Family

 

Name: Bullock Texas State History Museum

Nomination: for the Texas Story Project

 

Name: Bullock Texas State History Museum

Nomination: for the exhibit Life and Death on the Border 1910-1920

Utah

Name: LDS Church Historic Sites Division

Nomination: for the Priesthood Restoration Historic Site

Virginia

Name: Birthplace of Country Music Museum

Nomination: for the Birthplace of Country Music Museum permanent exhibits

Washington

Name: Museum of History & Industry, Jazmyn Scott, and Aaron Walker-Loud

Nomination: for the exhibit The Legacy of Seattle Hip-Hop

 

Name: Washington State Historical Society

Nomination: for the publication Columbia: The Magazine of Northwest History

Wisconsin

Name: Public and Policy History Major, University of Wisconsin – La Crosse; Downtown Main Street, Inc.; Special Collections, Murphy Library, University of Wisconsin – La Crosse; La Crosse Public Library Archives; and the Heritage Preservation Commission, the City of La Crosse

Nomination: for the project Hear, Here: Voices of Downtown La Crosse

Wyoming

Name: Heart Mountain Wyoming Foundation

Nomination: for the program Saving WWII History: Preserving an Original Structure from an American Concentration Camp

2016 StEPs Graduate

Rowan Museum, Salisbury, NC