Bethany Hawkins, Chief of Operations, AASLH

hawkins@aaslh.org

615-320-3203

 

Contact Information for State or Regional Teams

 

National Leadership Team

National Awards Chair:
Nicholas J. Hoffman, Missouri History Center, St. Louis, MO (2017-2019)

Region 1

Regional Chair: Brooke Steinhauser, Emily Dickinson Museum, Amherst, MA

Maine: Contact your regional chair.

Massachusetts: Jane Becker, University of Massachusetts – Boston, Boston, MA

New Hampshire: Michelle Stahl, Monadnock Center for History and Culture, Peterborough, NH

Vermont: David Simmons, Billings Farm & Museum, Woodstock, VT

 

Region 2

Regional Chair: Scott Wands, Connecticut Humanities, Middletown, CT

Connecticut: Laurie Pasteryak Lamarre, Fairfield Museum and History Center, Fairfield, CT

New Jersey: Jason Allen, New Jersey Council for the Humanities, Trenton, NJ

New York: Lenora M. Henson, Theodore Roosevelt Inaugural NHS, Buffalo, NY

Rhode Island: Ronald Potvin, John Nicholas Brown Center for Public Humanities, Providence, RI

 

Region 3

Regional Chair: Melinda Meyer, Erie Yesterday, Erie, PA

Delaware: Jeff Durst, Hagley Museum and Library, Wilmington, DE

District of Columbia: Robert A. Enholm, President Woodrow Wilson’s House, Washington, D.C.

Maryland: Lisa Robbins, Historic Annapolis, Annapolis, MD

Pennsylvania: Contact your regional chair.

Region 4

Regional Chair: Laura Caldwell Anderson, Birmingham Civil Rights Institute, Birmingham, AL

Alabama: Rebecca Key Duke, Jacksonville State University, Jacksonville, AL

Florida: Jon Hill, Pensacola Lighthouse and Museum, Pensacola, FL

Georgia: Christy Crisp, Georgia Historical Society, Savannah, GA

 

Region 5

Regional Chair: Danielle Petrak, The Royce J. and Caroline B. Watts Museum, West Virginia University, Morgantown, WV

Kentucky: Sarah Hopley, Murray State University, Murray, KY

North Carolina: Raelana Poteat, North Carolina Museum of History, Raleigh, NC

South Carolina: Betsy Kleinfelder, Historic Columbia, Columbia, SC

Virginia: Contact your regional chair.

West Virginia: Nathan Jones, The Clay Center for Arts and Sciences, Charleston, WV

 

Region 6

Regional Chair: Jason Crabill, Ohio History Connection, Columbus, OH

Illinois: Debbie Grinnell, Naper Settlement, Naperville, IL

Indiana: Jeannette Rooney, Indiana Historical Society, Indianapolis, IN

Michigan: Alex Forist, Grand Rapids Public Museum, Grand Rapids, MI

Ohio: Maggie Marconi, Sandusky Library/Follett House, Sandusky, OH

 

Region 7

Regional Chair: Ashley Bouknight, The Hermitage, Hermitage, TN

Arkansas: Contact your regional chair.

Louisiana: Katie Burlison, Hermann-Grima + Gallier Historic Houses, New Orleans, LA

Mississippi: Rachel Myers, Museum of the Southern Jewish Experience, Jackson, MS

Tennessee: Adam Alfrey, East Tennessee Historical Society, Knoxville, TN

 

Region 8

Regional Chair: Andrew Albertson, Museum of Indian Arts and Culture, Santa Fe, NM

New Mexico: Mimi Roberts, New Mexico Association of  Museums and New Mexico Dept. of Cultural Affairs, Santa Fe, NM

Oklahoma: Stacy Moore, Chisholm Trail Heritage Center, Duncan, OK

Texas: Tricia Blakistone, Museum Services History Program Division, Texas Historical Commission, Austin, TX

 

Region 9

Regional Chair: Joe Hoover, Minnesota Historical Society, St. Paul, MN

Iowa: Leo E. Landis, State Historical Museum of Iowa, Des Moines, IA

Minnesota: Todd Mahon, Minnesota Historical Society, St. Paul, MN

Wisconsin: Emily Rock, History Museum at the Castle, Appleton, WI

 

Region 10

Regional Chair: Dr. Jody Sowell, Missouri Historical Museum, St. Louis, MO

Kansas: Contact your regional chair.

Missouri: Anne Cox, State Historical Society of Missouri, Columbia, MO

Nebraska: William F. Stoutamire, The Frank House, Kearney, NE

 

Region 11

Regional Chair: Shannon Haltiwanger, History Colorado, Denver, CO

Colorado: Zebulon Miracle, Gateway Canyons Resort, Gateway, CO

Montana: Debra Mitchell, Montana Historical Society, Helena, MT

North Dakota: Danielle Stuckle, State Historical Society of North Dakota, Bismarck, ND

South Dakota: Kevin Gansz, Siouxland Heritage Museum, Sioux Falls, SD

Wyoming: Sylvia Bruner, Johnson Co. Jim Gatchell Memorial Museum, Buffalo, WY

 

Region 12

Regional Chair: Brandi Burns, Boise City Department of Arts & History, Boise, ID

Alaska: Ross Coen, Alaska Historical Society, Anchorage, AK

Idaho: Dulce L. Kersting, Latah County Historical Society, Moscow, ID

Oregon: Lori Shea Kuechler, Oregon Historical Society, Portland, OR

Washington: Elizabeth P. Stewart, Renton History Museum, Renton, WA

 

Region 13

Regional Chair: Carmen Blair, San Mateo County Historical Association, Redwood City, CA

California: Carlota F. Haider, Brea, CA; Karen Holmes, Grace Hudson Museum, Ukiah, CA

Hawaii: Contact your regional chair.

 

Region 14

Regional Chair: Jody Crago, Chandler Museum, Chandler, AZ

Arizona: Mary Ann Ruelas, Arizona History Museum, Tucson, AZ

Nevada: Crystal R. Van Dee, Nevada State Museum, Las Vegas, NV

Utah: Gary Boatright, Jr., LDS Church Historical Department, Salt Lake City, UT